Müzikler


Müziğin bebeklerin zihinsel gelişimine katkısına inanan bir anne olarak, Lara için bebek müzikleri CDleri almaya hamileliğimin erken dönemlerinde başlamıştım. Müzikleri yatağının yanındaki alt değiştirme ünitesinin başına koyduğum mp3 çalara kaydettim. İki küçük hoparlörü de bağlayınca Lara'nın odasında istediğim gibi, mini bir müzik ortamı kurmuş oldum. Lara eve geldiği günden beri her fırsatta müzik dinliyor. Sabahları uyandıran, neşeli müzikler, öğleden sonraları oyun müzikleri, akşam banyo ve yatma vakti geldiğinde daha sakin müzikler...

Genelde aynı aktiviteler için aynı müzikleri dinletmeye dikkat ediyorum. Böylece oyun vakti, uyku vakti gibi farklı rutinleri tanıyıp ayırt edebiliyor. Bir de dans ediyoruz. Her alt değiştirme seansımız aynı zamanda birer dans ve jimnastik seansı! Lara müziği duyar duymaz kollarını bacaklarını oynatmaya başlıyor. Elleriyle, bacaklarıyla müziğe göre tempo tutturarak ritm duygusunu geliştirmeye çalışıyorum.

Çocuğumun keyifli hallerine, sürekli gülen ve hareketli bir bebek olmasına bakılırsa müzik, tahmin ettiğim gibi, fazlasıyla işe yarıyor. İşte Lara'yı besleyen (benim uydurma ninnilerimin dışındaki) müzikler:

Lovely Sleepy Baby (Uyuyan Harika Bebek) / Raimond Lap
Lovely Baby Magic (Harika Bebeğin Sihirli Müziği) / Raimond Lap
Lovely Baby & Daddy (Harika Bebek ve Babası) / Raimond Lap
Baby Einstein-Lullaby Classics
Baby Einstein-Wake Up and Goodnight
Baby Einstein-Playtime Music Box
Baby Einstein-Playdate Fun
The Carnival of the Animals for Kids (Çocuklar için Hayvanlar Karnavalı)
Rain in the Nature (Yağmur sesi)
Dolphins (Yunus ve dalga sesleri)
Chopin, Mozart, Schubert
Çocuklara Sihirli Şarkılar
Lullaby